جبران افت قیمت بیت کوین توسط سرمایه گذاران نهادی

جبران افت قیمت بیت کوین توسط سرمایه گذاران نهادی

بیت کوین از زمان معرفی در سال ۲۰۰۸ تاکنون، چند افت قیمت شدید را تجربه کرده است. قیمت بیت کوین در طول چندماه اخیر دچار نوسانات قیمت زیادی بوده است.

به گزارش ارزجو، در طول یازده ماه اخیر، قیمت بیت کوین از ۱۹ هزار و ۵۰۰ به ۳ هزار دلار روند نزولی در پیش گرفته، یعنی تقریبا ۸۵ درصد کاهش پیدا کرده است. در حقیقت این ارز دیجیتال برجسته در چهار اصلاح قیمت گذشته خود ۸۵ درصد سقوط داشته است که همانطور که بسیاری از سرمایه گذاران پیش بینی کرده بودند این افت قیمت نسبت به دوره‌های قبل بالاترین حد خود رسیده است.

بر اساس گفته بوریس هیستوف (Boris Hristov)، محقق تکنولوژی و بیت کوین، این روند نزولی می‌تواند به طور چشمگیری طولانی‌تر از اصلاحات قیمت پیشین باشد.

اکثریت قریب به اتفاق سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال این روایت را شنیده‌اند که  قرار است سرمایه گذاران نهادی به بازار دارایی‌های دیجیتالی همچون بیت کوین ورود پیدا کنند. سرمایه گذاران خرده فروش یا تاجران فردی که در اوایل سال جاری به طور گسترده در روند نزول قیمت بازار ارزهای دیجیتال سرمایه خود را از دست داده‌اند پیش بینی می‌شود دیگر هوای برگشت به این بازار به سرشان نمی‌زند به این خاطر که نه تنها از لحاظ مالی شکست خورده‌اند بلکه از لحاظ روانشناسی با شوک بزرگی علی الخصوص تازه واردان مواجه شدند.

هریستوف اظهار داشته است اگر این سرمایه گذاران نهادی بتوانند به طور بالقوه منجر به افزایش قیمت بیت کوین در دوره‌های بعدی شوند تنها عده محدودی قادر به سرمایه گذاری در بازارهایی چون ارز خواهند بود.

سرمایه گذاران نهادی، در شرایط عادی بر روی گروه دارایی خطرپذیر از طریق بازار خارج از بورس (over-the-counter یا به اختصار OTC) سرمایه گذاری می‌کنند. سرویس‌هایی نظیر «Fidelity Digital Assets»، «BitGo Custody» و «Coinbase Custody» در حال تقویت زیرساخت‌های بیت کوین هستند.

مشارکت موسسات مالی مهم همچون «Fidelity» و «Goldman Sachs»  منجر به بهبودسازی در بخش نهادی بیت کوین شده‌اند. با این حال، برای افزایش بهای بیت کوین از یک محدوده قیمت پایین به ۲۰ هزار دلار بیش از ۵۰ میلیارد نیاز است و این حقیقت که در هر زمانی که اصلاحات بزرگی برای بیت کوین رخ می‌دهد با یک نرخ کمتری مجددا بهبود می‌یابد، دوره ریکاوری طولانی‌تری از آنچه که بسیاری از سرمایه گذاران پیش بینی می‌کنند اتفاق می‌افتد.

گفتنی است، بیت کوین اصلاحات ۸۰ درصدی متعددی را تحمل کرده است و به طور قابل توجه پس از این دوره‌ها بهبود پیدا کرده از این رو می‌توان نتیجه گرفت که این تغییر پیش آمده با توجه به تجربیات گذشته این بارهم اتفاق خوبی رخ می‌دهد. با این وجود هریستوف بیان می‌کند با هر اصلاح جدید شرایط سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و افزودن سرمایه گذاران نهادی هرچند که می‌تواند موجب افزایش بهای بیت کوین شود اما کافی نخواهد بود. یعنی این سرمایه گذاران قادرند ۵۰ میلیارد سرمایه گذاری کنند اما با این حال کافی نمی‌باشد.

 

دیدگاها

برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید

مطالب مرتبط