بیت کوین

در حال بارگذاری...
توضیحات بیت کوین

1.       آدرس سایت

برای این که بتوانید از آخرین اخبار و بروز رسانی‎های صورت گرفته در باره ‏ی بیت کوین مطلع شوید، می‏توانید به سایت رسمی این ارز با آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://bitcoin.org

این سایت از زبان فارسی نیز پشتیبانی می‏کند و کاربران ایرانی به راحتی می‏توانند از انواع امکانات و قابلیت‏های سایت بهره ‏مند گردند.

برای استفاده از سایت با زبان فارسی، لازم است که آدرس زیر را در مرورگر خود وارد نمایید.

https://bitcoin.org/fa/

در ادامه، به بررسی انواع امکانات سایت رسمی بیت کوین می‏پردازیم.

در این سایت با منو‎های زیر رو به رو می‏شویم، شما می‏توانید با مطالعه‏ ی هر یک از این موارد به آگاهی بیش‏تری در زمینه‏ ی بیت کوین برسید و از این ارز در جبنه ‏های مختلف زندگی فردی و تجاری خود بهره ‏مند شوید.

·         مقدمه

این قسمت، شامل بخش‏های زیر است :

o        افراد

در این قسمت، توضیحات مختصری در مورد ویژگی‎های متمایز بیت کوین در راستای استفاده‏های فردی به کاربران داده شده است.

o        کسب و کارها

در این بخش، به افرادی که قصد دارند در کارهای تجاری خود از بیت کوین استفاده نمایند، توضیحاتی ارائه شده است و انواع ویژگی‏ های متمایز بیت کوین برای استفاده در کسب و کار بازگو شده است.

o        توسعه‏ دهندگان

اگر شما به عنوان یک برنامه ‏نویس و توسعه دهنده، قصد دارید از سیستم پرداخت بیت کوین در سایت و یا کسب و کار خود استفاده نمایید، این قسمت توضیحات مناسبی را در اختیار شما قرار می‎دهد و با دانلود کردن داکیونت توسعه ‏ی آن می‏توانید کار خود را شروع کنید.

از آدرس زیر می‏توانید به صورت مستقیم به داکیومنت توسعه ‏ی بیت کوین دسترسی داشته باشید.

https://bitcoin.org/en/developer-documentation

 

o        آغاز به کار

بعد از کسب اطلاعاتی کلی از بیت کوین، می‏توانید در این قسمت یک گام به مرحله‏ی جلو بردارید و با نحوه ‏ی ساخت کیف پول و رد و بدل کردن بیت کوین، آشنا شوید، در این قسمت در مورد انتخاب، کیف پول بیت کوین پیشنهاداتی شده است که به دلخواه می‎توانید از هر یک از این موارد استفاده نمایید. علاوه بر این در قسمت پایانی این مقاله، محبوب‏ترین و مناسب‏ترین کیف پول برای بیت کوین پیشنهاد و به طور کامل معرفی شده است.

o        چگونه کار می‏کند

اگر علاقه ‏مند هستید که با نحوه‏ی عملکرد بیت کوین آشنا شوید، توصیه می‏شود که به این بخش مراجعه نمایید، در این قسمت توضیحاتی در مورد نحوه‏ی انتقالات در شبکه‏ ی بیت کوین و چگونگی استخراج بیت کوین داده شده است. توضیحات تکمیلی در بخش تکنولوژی از این مقاله، داده خواهد شد.

o        لازم است بدانید

در همه‏ ی نقل و انتقالات مالی، قوانینی خاص وجود دارد که باید رعایت شوند. قبل از این که بخواهید اولین تراکنش خود را انجام دهید بهتر است به این قسمت مراجعه کرده و توضیحات آن را مطالعه نمایید.

همچنین در این قسمت، راهکارهای امنیتی برای حفاظت از بیت کوین‎ها هم آورده شده است.

·         منابع

این قسمت، شامل بخش‏های زیر است :

o        منابع

اگر قصد دارید که مطالعات خود را کامل‏تر نمایید در این بخش، منابع زیادی برای مطالعه و آشنایی با بیت کوین آورده شده است که می‎توانند مفید واقع شوند.

o        جامعه

در سراسر دنیا، درباره‏ی بیت کوین، نهادها و گرو‎ه‎های زیادی تشکیل شده اند که به بررسی و بحث و گفت گو در مورد مشکلات و نو‎آوری‏های جدید در مورد بیت کوین می‎پردازند، اگر شما هم علاقه‎مند هستید که به یکی از این گروه‏ها بپیوندید، می‏توانید از طریق این مجرا یکی از گروه‏ها را انتخاب کرده و وارد جامعه‏ ی آن‎ها شوید.

o        دایره واژگان

در هر علم و زمینه‏ ی کاری، کلمات و اصطلاحات خاصی به کار برده می‏شوند که مخصوص آن زمینه هستند. اگر قصد دارید که به صورت حرفه‏ای در دنیای بیت کوین فعالیت داشته باشید، بهتر است که با این اصطلاحات به خوبی آشنا شوید. در این بخش، این اصطلاحات به طور کامل بیان شده اند و به صورت یک دایره المعارف می‏توانید از آن استفاده نمایید.

o        رویداد‎ها

در این قسمت از سایت، می‏توانید از تاریخ برگزاری آخرین کنفرانس‎ها، همایش‎ها و به طور کلی، رویدادهای صورت گرفته در زمینه‏ ی بیت کوین باخبر شوید و با ثبت نام در این رویدادها شرکت کرده و بر آگاهی و دانش فنی خود بیفزایید.

o        Bitcoin Core

در این بخش از سایت، می‏توانید هسته‏ی بیت کوین را برای استفاده دز فعالیت‏های مختلف مانند ماینینگ، دانلود کنید، حجم این هسته برابر با 65 گیگابایت است که برای سیستم عامل‏های مختلف فراهم گردیده است.

·         نو آوری

ارز دیجیتال بیت کوین امکانات زیادی را برای کاربرانش فراهم نموده است که در بسیاری از زمینه‏ ها باعث سهولت شده و سرعت انجام کارها را به طرز چشمگیری بالا می‎برد.

در زیر تعدادی از از مزایا و امکانات این تکنولوژی را ذکر می‏نماییم :

o        کنترل در برابر کلاه‎برداری

o        قابلیت دسترسی در سطح جهانی

o        مقرون به صرفه بودن

o        انعام و کمک به خیریه

o        گردآوری مشارکتی اعانه

o        ریز پرداخت‎ها

o        میانجی حل مناقشه

o        حساب‎های چند امضایی

o        اعتماد و یکپارچگی

o        انعطاف‎پذیری و تمرکز زدایی

o        شفافیت‎ انعطاف‎پذیر

o        راه‌ حل‎های خودکار شده

که برای هر یک از موارد بالا، در سایت توضیحات مفصلی داده شده است، علاوه بر موارد بالا، بیت کوین کاربردهای بی‏شمار دیگری نیز دارد که در حال ظهور هستند.

·         مشارکت

این قسمت، شامل بخش‏های زیر است :

o        حمایت از بیت کوین

در سایت رسمی بیت کوین مواردی در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن‎ها می‎توانید در گسترش و توسعه‎ی هر چه بیش‏تر بیت کوین سهیم شوید. در زیر این موارد را ذکر می‏کنیم :

§         استفاده از بیت کوین

§         قرار گرفتن در شبکه بیت کوین و اشتراک گذاری امکانات سیستم خود

§         استخراج بیت کوین

§         کمک در بخش ترجمه سایت‏های پیشرو در بازار بیت کوین

§         اهدا بیت کوین

§         عضو شدن در بنیاد بیت کوین

§         گسترش

§         مستند سازی

§         پیوستن به جوامع بیت کوین

o        توسعه

همچنین شما می‏توانید به عنوان یک برنامه نویس و یا مستند ساز در بخش توسعه‏ی بیت کوین فعالیت داشته باشید. از آن‏جایی که بیت کوین، اپن سورس است، می‏توانید از طریق سایت github، با آدرس زیر، به مستندات فنی بیت کوین دسترسی داشته باشید.

https://github.com/bitcoin/bitcoin

همچنین در این بخش از سایت، اسامی افرادی که به طور مستقیم در امر توسعه‏ی بیت کوین دخیل هستند، آورده شده است.

·         پرسش‏های رایج

این قسمت از سایت یکی از مهم‏ترین و مفید‏ترین قسمت‏های سایت است و راهنمای جامعی برای افراد تازه کار در زمینه استفاده از بیت کوین می‏باشد.

در بخش پرسش‏های متداول، می‏توانید پرسش‏های که توسط بسیاری از استفاده کنند‎گان بیت کویت پرسیده شده اند را مشاهده نمایید. این سوالات ممکن است برای هر فردی پیش آید و با مطالعه‏ی آن‏ها می‏توانید راه میانبری را به بازار بیت کوین باز کنید.

این سوالات در بخش‏های زیر طبقه‏بندی شده اند :

o        عمومی

o        حقوقی

o        اقتصاد

o        تراکنش‏ها

o        استخراج

o        امنیت

o        کمک

2.       توضیحات

بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که به صورت نقطه به نقطه عمل می‏نماید. این ارز بدون واسطه عمل کرده و برای نقل و انقالات بین افراد مختلف در شبکه، بدون نظارت و کنترل مرکزی فعالیت خود را انجام می‏دهد.


هم اکنون قیمت ارز بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال بالاترین مقدار بوده و قلب تپنده‏ی بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‎رود.

در حال حاضر نوسان قیمت بیت کوین تحت تأثیر برخی رویدادهای صورت گرفته در دنیا است و با بروز این رویدادها می‏توانیم شاهد تغیر در قیمت‎ این ارز شویم. البته این ارز، با ثبات‏ترین رفتار را در بین سایر ارزها به نمایش گذاشته است و مطمئن‏ترین ارز برای سرمایه‏گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‏رود.

تاریخچه بیت کوین

ر حال حاضر، بحث‏های زیادی پیرامون بیت کوین صورت می‏گیرد که توجه همگان را به خود جلب کرده است. یکی از این محورها، در باره‏ ی تاریخچه‏ ی پیدایش ارز بیت کوین است که هم اکنون رتبه‎ی نخست ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.


در 31 اکتبر سال 2008، مقاله‎ای تحت عنوان " Bitcoin : A Peer-to-Peer Electronic Cash System  " توسط فردی بنام Satoshi Nakamoto، منتشر گردید. در این مقاله، به نحوه‏ی عملکرد بیت کوین پرداخته شده بود.

در ادامه در 18 آگوست 2008، فردی ناشناس، دامنه‏ی Bitcoin.org را به ثبت رساند.

در نهایت در 8 ژانویه‎ی 2009، اولین نسخه از بیت کوین منتشر گردید و بعد از این انتشار در بازه‏ی اندکی از زمان، پروسس ماینینگ بیت کوین شروع شد.

تکنولوژی بیت کوین

در حال حاضر، بحث‏های زیادی پیرامون بیت کوین صورت می‏گیرد که توجه همگان را به خود جلب کرده است. یکی از این محورها، در باره ‏ی تاریخچه‏ ی پیدایش ارز بیت کوین است که هم اکنون رتبه‎ی نخست ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

در 31 اکتبر سال 2008، مقاله‎ای تحت عنوان " Bitcoin : A Peer-to-Peer Electronic Cash System  " توسط فردی بنام Satoshi Nakamoto، منتشر گردید. در این مقاله، به نحوه‏ی عملکرد بیت کوین پرداخته شده بود. در ادامه در 18 آگوست 2008، فردی ناشناس، دامنه‏ی Bitcoin.org را به ثبت رساند.
در ادامه در 18 آگوست 2008، فردی ناشناس، دامنه‏ی 
Bitcoin.org را به ثبت رساند.

در نهایت در 8 ژانویه‎ی 2009، اولین نسخه از بیت کوین منتشر گردید و بعد از این انتشار در بازه‏ی اندکی از زمان، پروسس ماینینگ بیت کوین شروع شد.

برای این که بتوانید از امکانات و قابلیت‎های بیت کوین در معاملات خود استفاده نمایید، لازم است که در ابتدا، یک کیف پول داشته باشید، این کیف پول به عنوان آدرس شما در شبکه‏ی بیت کوین شناخته می‏شود و از این پس در نقل و انتقالات مالی خود باید خود را با این آدرس به طرف مقابل معرفی نمایید.

پس با داشتن آدرس می‏توانید، معاملات خود را شروع نمایید، شما می‏توانید آدرس بیت کوین خود را در اختیار طرف مقابل قرار دهید و به او بگویید که به این آدرس تعداد بیت کوین مورد نظر را واریز نماید.

در این جا، ذکر یک نکته‏ی مهم لازم است که در صورت استفاده از یک آدرس در یک معامله و تراکنش، با انجام گرفتن معامله، آدرس بیت کوین شما تغییر می‏یابد، البته آدرس قبلی باز قابل استفاده است و با داشتن آن می‏توان دوباره به حساب شما بیت کوین واریز کرد.

در شبکه‏ی بیت کوین، blockchain به عنوان یک مرکز عمومی است که همه‏ی تراکنش‎های صورت گرفته در آن ذخیره می‏شوند.

برای این یک تراکنش در شبکه‏ی بیت کوین انجام شود، لازم است که حداقل 3 عضو از شبکه، عمل احراز هویت را بر عهده بگیرند که این کار از طریق رمز گشایی قطعه کد چسبیده به تراکنش صورت می‎گیرد.

شما همه روزه می‏توانید به سایت blockchain رفته و تمامی تراکنش‎های صورت گرفته را مشاهده نمایید، همچنین می‏توانید از مقدار حساب بیت کوین سایر افراد مطلع شوید، با این تفاوت که شما به هیچ وجه به هویت افراد پی نخواهید برد.

در انجام تراکنش، مبلغی اندک به صورت کارمزد از کاربر گرفته می‏شود. اگر مبلغ کارمزد را بیش‏تر در نظر بگیرید، سرعت انجام تراکنش به مراتب خیلی سریع‏تر انجام خواهد گرفت. مقدار این کارمزد در مقایسه با سایر روش‏های مبادله ‏ی مالی، بسیار ناچیز است.

اهداف بیت کوین

در این قسمت به بررسی مزیت‏ها و اهداف به وجود آمدن ارز بیت کوین خواهیم پرداخت.

·         باعث سهولت بخشیدن در پرداخت‌ها از طریق تلفن همراه شده است.

·         افزایش امنیت در تراکنش‏های مالی

·         عدم محدودیت به مکان و زمان خاص

·         در تراکنش‏های مالی صورت گرفته به صورت جهانی، به راحتی و با سرعت می‏توانیم از آن بهره ببریم

·         در نظر گرفتن کارمزد اندک برای صورت گرفتن تراکنش‏ها

·         با استفاده از بیت کوین، هویت فرد به هیچ وجه فاش نخواهد شد

·         جلوگیری از بروز کلاه برداری

·         با استفاده از سیستم، بیت کوین فرد می‏تواند در حساب‏های مالی خود شفافیت به وجود آورد، چرا که تمامی تراکنش‏های مالی فرد توسط عموم قابل مشاهده است.

والت یا کیف پول بیت کوین

·         کیف پول blockchain

برای این که بتوانید از بیت کوین در تراکنش‏های مالی خود استفاده نمایید و آن را با افراد دیگر رد و بدل نمایید، نیازمند استفاده از یک کیف پول هستید. این کیف پول باید معتبر بوده و دارای عملکرد سریع و بهینه باشد.

ما برای استفاده از بیت کوین، کیف پول blockchain را پیشنهاد می‏نماییم.

برای استفاده از کیف پول blockchain، می‎توانید به آدرس زیر مراجعه نموده و اقدام به ساخت کیف پول نمایید.

https://www.blockchain.com/

به تازگی این سایت از طرف ایران فیلتر شده است ولی باز به عنوان بهترین و مطمئن‏ ترین گزینه برای ذخیره و مبادله‏ ی بیت کوین به شمار می ‏رود.

با رفتن به سایت blockchain، با تصویر زیر مواجه می ‏شوید.


در گوشه بالای سمت راست صفحه، گزینه‏ی Get A Free Wallet قابل مشاهده است، این دکمه را زده و وارد مرحله‏ ی ساخت کیف پول می‏شویم.

در مرحله بعد، با تصویر زیر مواجه می‎شویم.

ایمیلی را برای کیف پول خود در نظر می‏گیریم و پسورد مناسبی را برای این حساب کاربری انتخاب می‏نماییم.

در ادامه ایمیل به آدرس ایمیل ما فرستاده می‏شود و با تأیید هویت به راحتی کیف پول بیت کوین ساخته می‏شود. ذکر این نکته خارج از لطف نیست که، کیف پول blockchain، علاوه بر بیت کوین، اتریوم و بیت کوین کش را نیز پشتیبانی می‏نماید.

·         کیف پول coinpayments

این کیف پول یکی از پرکاربردترین کیف پول‌‌های موجود در بازار بوده و قابلیت استفاده از ارزهای دیگر را نیز پشتیبانی می‏نماید.

برای دانلود و ثبت نام در کیف پول coinpayments باید به آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://www.coinpayments.net/register

با زدن آدرس بالا، با تصویر زیر مواجه خواهید شد.

در این قسمت اطلاعات خود را وارد نموده و بر روی گزینه‏ ی Register، کلیک نمایید. با تأیید ایمیل فعال‏سازی می‏توانید از امکانات کیف پول برای مبادله‏ ی بیت کوین استفاده نمایید.