بر اساس گزارش های منتشر شده، شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال نشان می دهد که احساسات در بازار ارزهای دیجیتال از “طمع شدید” به “ترس” تغییر کرده است. با کاهش قیمت بیت کوین (BTC) به زیر آستانه ۲۹۰۰۰ دلار، روحیه سرمایه گذار در حال بدتر شدن است و شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال به سطح اکتبر ۲۰۲۰ سقوط کرده است.

در تاریخ ۲۲ ژانویه، شاخص شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال به شدت کاهش یافت و به ۴۰ رسید و احساسات بازار را از ” طمع شدید” به ” ترس ” منتقل کرد. این شاخص برای اولین بار از ۳ اکتبر ۲۰۲۰، زمانی که بیت کوین در حدود ۱۰،۵۰۰ دلار معامله می شد، به این مقدار رسیده است.

نمودار یک ساله شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال. منبع: Alternative.me

مشابه شاخص های ترس و طمع در بازارهای سنتی، شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال ابزاری است که دو احساس اصلی را اندازه گیری می کند که بر میزان تمایل سرمایه گذاران برای خرید ارز دیجیتال مانند بیت کوین تأثیر می گذارد.

طبق Alternative.me، میزان ترس شدید می تواند نشانه نگرانی بیش از حد سرمایه گذاران باشد که می تواند به معنای یک فرصت خوب برای خرید باشد. در مقابل، وقتی سرمایه گذاران بیش از حد حریص می شوند، می تواند نشانه آن باشد که بازار مناسب برای اصلاح قیمت است.

در واقع، شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال قبل از سقوط به ۴۰، در تاریخ ۶ ژانویه به ۹۵ رسیده بود که نشان می دهد سرمایه گذاران در حالی که بیت کوین در تاریخ ۸ ژانویه به بالاترین قیمت خود یعنی ۴۲،۰۰۰ دلار رسیده بود، بسیار حریص شدند. قیمت بیت کوین متعاقباً یک اصلاح قیمت عمده را تجربه کرد.

منبع: Alternative.me

از آنجایی که بیت کوین طی روزهای اخیر اصلاحات قیمت شدیدی را تجربه کرده است، افراد بیشتری در این صنعت درباره حرکت قیمت اظهار نظر کرده اند. به عنوان مثال، اسکات مینرد (Scott Minerd)، مدیر ارشد سرمایه گذاری در شرکت خدمات مالی Guggenheim پیش بینی کرد که بیت کوین آماده است تا به ۲۰ هزار دلار کاهش یابد. مسئولان اجرایی هنوز معتقدند که قیمت بیت کوین در بلند مدت به ۴۰۰ هزار دلار می رسد، اما این امر در سال جاری تحقق نخواهد یافت.

مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، بنیان گذار Galaxy Digital نیز اطمینان دارد که بیت کوین دوباره افزایش خواهد یافت.

گفتنی است که در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین به حدود ۳۱۰۰۰ دلار بازگشته است. طبق شاخص قیمت بیت کوین کوین تلگراف، بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است اما نسبت به ۳۰ روز گذشته هنوز حدود ۳۰ درصد رشد دارد.