گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که مشتقات ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰ رشد چشمگیری را نشان داده اند، چرا که تقریباً ۲ میلیارد دلار معاملات اختیار بیت کوین در روز کریسمس منقضی شده است.

سال ۲۰۲۰ مهم ترین سال برای بازار مشتقات ارز دیجیتال بوده است. مشتقات بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) با محصولات قرادادهای آتی و معاملات اختیار خود که در بازارهای مختلف مانند صرافی شیکاگو، OKEx ، Deribit و Binance در دسترس بودند، به طور پیوسته در طول سال رشد کردند.

در تاریخ ۳۱ دسامبر، سود باز معاملات اختیار بیت کوین به بالاترین رقم ۶٫۸ میلیارد دلار رسید که این نشان دهنده سرعت رشد بازار مشتقات ارز دیجیتال در میان این بازار گاوی است.

وقوع بازار گاوی منجر به ورود بسیاری از سرمایه گذاران جدید به بازار در میان عدم اطمینان موجود در بازارهای مالی سنتی به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 شده است. این سرمایه گذاران به دنبال این هستند که دارایی های خود را در برابر بازار از طریق مشتقات دارایی های اساسی مانند بیت کوین و اتر محافظت کنند.

سرمایه گذاران نهادی یک تغییر اساسی را ایجاد می کنند

اگرچه عوامل متعددی در رشد مشتقات ارز دیجیتال وجود دارد، اما به راحتی می توان گفت که با توجه به این که مشتقات محصولات پیچیده ای هستند که درک آنها برای سرمایه گذاران خرده فروشی متوسط دشوار است، از علاقه سرمایه گذاران نهادی نشات گرفته است.

در سال ۲۰۲۰، نهادهای شرکتی مختلفی مانند MassMutual و MicroStrategy با خرید بیت کوین یا برای ذخیره خود یا به عنوان سرمایه گذاری خزانه، علاقه قابل توجهی نشان دادند. لووک استریجرز (Luuk Strijers)، مدیر ارشد بازرگانی مشتقات ارز دیجیتال Deribit ، به کوین تلگراف گفت:

“همانطور که Fink از Blackrockگفته است” ارز دیجیتال اینجاست تا بماند “و بیت کوین” مکانیسمی با دوام است که می تواند جایگزین طلا شود. “بیانیه هایی از این قبیل عامل اصلی عملکرد اخیر بیت کوین بوده اند، با این حال بعنوان یک پلتفرم شاهد حضور شرکت کنندگان جدید در کل سال بوده ایم. “

استریجرز تأیید کرد که به عنوان یک پلتفرم، Deribit می بیند که سرمایه گذاران نهادی با استفاده از ابزارهای تجاری که با آنها آشنا هستند، مانند اسپات، معاملات اختیار به فضای ارز دیجیتال وارد می شوند، که منجر به رشد فوق العاده آنها در طول سال ۲۰۲۰ می شود.

بورس کالای شیکاگو همچنین یک بازار برجسته برای معاملات اختیار و معاملات قراردادهای آتی به ویژه برای سرمایه گذاران نهادی است، زیرا CME بزرگ ترین صرافی معاملات مشتقات جهان در بین طبقات دارایی است و آن را به یک بازار آشنا برای موسسات تبدیل کرده است. اخیراً این صرافی حتی از OKEx به عنوان بزرگ ترین بازار قراردادهای آتی بیت کوین نیز پیشی گرفته است. سخنگوی CME به کوین تلگراف گفت: “ماه نوامبر بهترین ماه از نظر متوسط حجم روزانه معاملات آتی بیت کوین (ADV) در سال ۲۰۲۰ و دومین ماه برتر از زمان راه اندازی بود.”

شاخص دیگر سرمایه گذاری سازمانی، رشد تعداد دارندگان بهره باز بزرگ یا LOIH ، قراردادهای آتی بیت کوین CME است. LOIH سرمایه گذاری است که حداقل ۲۵ قرارداد آتی بیت کوین را برگزار می کند و هر قرارداد شامل ۵ بیت کوین است و آستانه LOIH را معادل ۱۲۵ بیت کوین می کند – بیش از ۳٫۵ میلیون دلار. سخنگوی CME در ادامه توضیح داد:

“ما در طول ماه نوامبر به طور متوسط ۱۰۳ دارنده بزرگ نرخ بهره باز داشتیم که نسبت به سال قبل ۱۳۰ درصد افزایش داشته است و در دسامبر به ۱۱۰ دارنده سود باز بزرگ رسیدیم. رشد دارندگان نرخ بهره باز بزرگ را می توان نشان دهنده رشد و مشارکت نهادی دانست. “

این واقعیت که بازار مشتقات ارز دیجیتال در حال حاضر مورد تقاضا است، نشانه بلوغ دارایی هایی مانند بیت کوین و اتر می باشد. مشابه نقش آنها در بازارهای مالی سنتی، مشتقات به سرمایه گذاران روشی کاملاً کارآمد و با نقدینگی زیاد برای پوشش ریسک دارایی های خود و کاهش خطرات مرتبط با نوسانات دارایی های دیجیتال ارائه می دهند.

سایر عوامل اقتصادی کلان نیز میزان تقاضا را تحریک می کنند

چندین عامل اقتصاد کلان وجود دارد که باعث افزایش تقاضا برای بازار مشتقات ارز دیجیتال می شود. در نتیجه بیماری همه گییر کووید ۱۹، به دلیل محدود بودن شرایط کار و رشد بیکاری، چندین اقتصاد بزرگ از جمله ایالات متحده، انگلستان و هند تحت فشار قرار گرفته اند.

این امر باعث شده است تا چندین دولت بسته های محرک را ارائه دهند و برای کاهش تأثیر بر اقتصاد پایه به تسهیل کمی بپردازند. جی هائو (Jay Hao)، مدیرعامل صرافی مشتقات و ارز دیجیتال OKEx به کوین تلگراف گفت:

“با همه گیری امسال و واکنشی که بسیاری از دولت ها با بسته های محرک عظیم و QE به آن داشتند، بسیاری از سرمایه گذاران سنتی در حال حرکت به بیت کوین به عنوان یک پوشش ریسک در برابر تورم بالقوه هستند. ارز دیجیتال بالاخره در حال تبدیل شدن به یک کلاس دارایی قانونی است و این فقط به معنای افزایش بیشتر تقاضاست. “

از طرف جامعه استخراج و سایر شرکت های تولیدکننده درآمد در بیت کوین، تمایل فزاینده ای وجود دارد که می خواهند از درآمد آینده خود محافظت کنند تا بتوانند هزینه های عملیاتی خود را با ارزهای فیات پرداخت کنند.

علاوه بر تقاضای نهادی، در فعالیت های خرده فروشی نیز افزایش قابل توجهی مشاهده شده است. استرایجرز عنوان کرد دلیل این امر، توجه کلی (اجتماعی) رسانه ها به پتانسیل معاملات اختیار است.” سخنگوی CME همچنین اظهار داشت:

“از نظر رشد حساب های جدید نیزباید عنوان کرد که در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ تا به امروز، در مجموع ۸۴۸ حساب اضافه شده است که بیشترین تعداد حساب ثبت شده در هر سه ماهه است. فقط در ماه نوامبر، ۴۵۸ حساب اضافه شد. در سال ۲۰۲۰ تا به امروز، ۸۵۶۰ قرارداد آتی بیت کوین CME (معادل حدود ۴۲۸۰۰ بیت کوین) به طور متوسط روزانه معامله کرده اند. “

مشتقات اتر به دلیل DeFi و Eth2 رشد می کنند

به غیر از معاملات قراردادهای آتی و معاملات اختیار بیت کوین، مشتقات اتر نیز در سال ۲۰۲۰ رشد چشمگیری داشته اند. در حقیقت، CME حتی اعلام کرد که قراردادهای آتی اتر را در ماه فوریه ۲۰۲۱ راه اندازی می کند، که خود نشانه بلوغی است که اتر در چرخه فعالیت خود به دست آورده است.

پیش از این، بازار مشتقات ارز دیجیتال در انحصار محصولاتی بود که از بیت کوین به عنوان دارایی اصلی استفاده می کردند، اما در سال ۲۰۲۰، مشتقات اتر رشد کردند و سهم قابل توجهی را به خود اختصاص دادند. استرایجرز در ادامه توضیح داد:

“وقتی به ارزش دلار در گردش مالی نگاه می کنیم، می بینیم که در Deribit ، مشتقات بیت کوین بیشترین حجم را به خود اختصاص داده اند، با این حال این میزان از ۹۱ درصد در ماه ژانویه به ۸۷ درصد در ماه نوامبر کاهش یافته است. در اوج تابستان DeFi، به دلیل افزایش فعالیت و مومنتوم اتر، درصد بیت کوین به اواسط دهه هفتاد کاهش یافت. “

دلیل این که مشتقات بیت کوین سهم بیشتری از بازار مشتقات ارز دیجیتال را تشکیل می دهند این است که بیت کوین اکنون به خوبی توسط بازار شناخته شده است و اعتبار آن توسط موسسات بزرگ، نهادهای حاکم و چندین سرمایه گذار برجسته سنتی به دست آمده است. با این حال، در سال ۲۰۲۰، عوامل مختلفی وجود داشت که بر تقاضای مشتقات اتر نیز تأثیر گذاشت. هائو معتقد است که “رشد عظیم DeFi در سال ۲۰۲۰ و راه اندازی زنجیره بیکن اتریوم ۲٫۰ قطعاً علاقه بیشتر به مشتقات اتر را بیشتر کرده است.

با این حال، حتی اگر اتر به کار خود در کنار بیت کوین ادامه دهد و احتمالاً افزایش بیشتری در تقاضا برای مشتقات را شاهد باشد، بسیار بعید است که به این زودی ها از بیت کوین پیشی گیرد. هائو در ادامه توضیح داد: “ما شاهد افزایش تقاضا برای هر دوی این محصولات خواهیم بود، با این حال، بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال شماره یک احتمالاً بیشترین رشد را خواهد داشت، زیرا دلارهای نهادی بیشتری را به این فضا سرازیر می کند.”

سال ۲۰۲۱ سال مهمی است

با شروع عرضه محصولات قراردادهای آتی اتر CME در ماه فوریه، امسال در صورت ادامه روند بازار گاوی، سال حتی بزرگتری برای مشتقات ارز دیجیتال خواهد بود. بازار همچنین اخیراً شاهد بزرگ ترین انقضای معاملات اختیار بوده است، به طوری که نزدیک به ۲٫۳ میلیارد دلار مشتقات بیت کوین در کریسمس منقضی شده است.

با بازار مشتقات چندین برابر بزرگتر از بازار اسپات است، اما هنوز از بازارهای ارز دیجیتال بزرگتر نیست. بنابراین، به نظر می رسد بازار مشتقات ارز دیجیتال هنوز در مرحله نوپایی خود قرار دارد و قرار است با گسترش صنعت، رشد چشمگیری داشته باشد. با افزایش حجم، بازارها کارآمدتر می شوند و کشف قیمت بهتری برای دارایی اساسی ارائه می دهند.

به غیر از مشتقات بیت کوین و اتر، محصولات مشتقات آلت کوین نیز وجود دارد که در صرافی های مختلف عرضه می شوند. هائو توضیحات بیشتری در مورد این محصولات و چشم انداز تقاضای آنها ارائه داد و عنوان کرد:

“بسیاری از آلت کوین ها در حال حاضر برای معاملات مشتقات نیز عرضه می شوند. تقاضا برای این امر عمدتا توسط بازرگانان خرده فروشی انجام می شود زیرا برخی از این دارایی ها هنوز اعتماد معامله گران نهادی را جلب نکرده اند. “

در پایان لازم به ذکر است که حتی اگر سرمایه گذاران نهادی هنوز به سمت مشتقات آلت کوین ها هجوم نیاورده اند، با رشد بیشتر بازارهای امور مالی غیرمتمرکز و موارد استفاده ای که می توانند ارائه دهند، این امر تغییر می کند. در نهایت این می تواند به افزایش تقاضا برای مشتقات ارز دیجیتال بیشتر در آینده ای نزدیک تبدیل شود.