امروزه ارزهای مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. اکثر کشورها دارای پول رسمی ویژه خود هستند که توسط دولت آنها حمایت و گارانتی شده و به مردم این اجازه را می دهد تا با استفاده از این پول خرید‌‌های خود را انجام داده و مبلغ آن را بپردازند. بیت کوین نیز مانند سایر ارزهایی است که شما می‌توانید با استفاده از آن خرید کنید؛ با این تفاوت که این ارز توسط هیچ دولت یا نهاد دیگری پشتیبانی نشده و همچنین ماهیت فیزیکی (چاپی) ندارد. بیت کوین‌‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که به صورت درون شبکه‌‌ای توسعه می‌‌یابند.

هنگامی که شما دست به قضاوت و قیاس در خصوص تفاوت‌‌های میان بیت کوین و ارز‌‌های سنتی متداول می‌‌زنید که قصد خرید داشته باشید. مطمئنا از‌‌آنجا که بیت کوین تنها ماهیت مجازی دارد، شما تنها قادر به انجام خرید الکترونیکی با استفاده از این ارز بوده و نحوه خرید شما نیز شبیه به خرید‌‌های اینترنتی آنلاین خواهد بود.

بیت کوین ارزی است که به شکل دیجیتال تولید شده و هر کسی می‌‌تواند به شبکه آن ملحق شده و به یک کاربر بیت کوینی بدل گردد. برای بدست آوردن بیت کوین‌‌های بیشتر باید از طریق عملیات ماینینگ (mining) نسبت به کسب آن اقدام نموده و یا آن را به صورت نقدی خریداری نمایید. در شبکه بیت کوین، شما می‌‌توانید به راحتی مبادلات مالی خود را انجام دهید، البته به شرطی که این مبادله نیز بیت کوینی باشد. این عملیات شباهت بسیار زیادی به انجام مبادلات الکترونیکی با استفاده از کارت‌‌های اعتباری دارد.

یکی از دلایلی که بسیاری از مردم بیت کوین را ترجیح داده و آن را انتخاب می‌‌کنند، بحث سیستم مالی غیر‌‌متمرکز آن است. یعنی در این سیستم شما دیگر متکی و وابسته به یک نهاد مشخص مانند یک نهاد دولتی و یا بانک نیستید که از اعتبار سرمایه بیت کوینی شما حفاظت کرده و البته در جریان مبادلات مالی شما باشد.

بیت کوین ارزی نیست که شما قادر به ایجاد و یا عملکرد خودسرانه در شبکه آن باشید. بر اساس قوانین شبیه این ارز دیجیتال، شما تنها می‌‌توانید حداکثر ۲۴ میلیون دلار بیت کوین داشته باشید که این میزان باید توسط ماینرها تایید شده باشد. شما می ‌توانید بیت کوین‌‌های خود را خرد کنید، اما توجه داشته باشید که عمده بخش‌‌های بیت کوین ماهیت دیجیتال داشته و میزان آن در دست یک فرد نیز نباید از ۲۱ میلیون دلار تجاوز کند.

سوال دوم در این خصوص این است که ارز دیجیتال بیت کوین بر پایه چه اصولی بیان شده است؟ با نگاهی به شکل‌‌های سنتی ارزها مانند دلار ایالات متحده، متوجه می‌‌شویم که می توانیم با ارائه این ارزها به بانک، معادل ارزش آن طلا دریافت کنیم. اما ارزش بیت کوین مانند ارزهای سنتی بر پایه طلا و یا نقره سنجیده نمی‌‌شود، در عوض با توجه به اینکه این ارز دیجیتال به شکل کد‌‌های آنلاین در اختیار کاربران قرار می‌‌گیرند، پایه محاسبه و سنجش ارزش آنها بر اساس ریاضیات خواهد بود.

بیت کوین

امروزه شما شاهد این حقیقت هستید که برنامه‌‌های نرم افزاری بیت کوین‌‌ در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار داشته و از نوعی معادله ریاضی بهره می‌‌برد که «ساتوشی ناکاموتو»، پایه گذار این ارز دیجیتال برای آن طراحی کرده است. این فرمول‌‌های ریاضی به راحتی برای هر کاربر بیت کوینی قابل محاسبه و استفاده بوده و با توجه به ماهیت منبع آزاد اطلاعات آنها، هرگونه تغییر و اصلاحات در ساختار بیت کوین در هر زمان ممکن خواهد بود.

  • چه مسائلی موجب ممتاز شدن جایگاه بیت کوین می‌شود؟

دلایل مختلفی برای علاقمند شدن و در نتیجه خرید بیت کوین‌‌ها از سوی شما وجود دارند. بیت کوین ها به جز ویژگی‌هایی مانند امکان خرید آنلاین با استفاده از بیت کوین، برخی دیگر از ویژگی‌‌های خاص خود را دارند که موجب فاصله گرفتن شما از ویژگی های ارزهای عادی و قوانین آنها می شود. این ویژگی‌‌ها عبارتند از:

غیرمتمرکز بودن

بیت کوین هیچگاه تحت نظارت و مدیریت یک نهاد نظارتی قرار نداشته و نخواهد داشت. تمامی ماشین‌‌هایی که امکان ماینینگ بیت کوین را فراهم کرده و حافظ امنیت آنها در معاملات دیجیتال به حساب می‌‌آیند، شبکه مخصوص به خود را داشته و می توانند با یکدیگر نیز همکاری داشته باشند. ذکر این نکته به این معناست که هیچ نهاد و قوه نظارتی بر سر راه بیت کوین وجود ندارد که سیاستهای نظارتی خود را بر این ارز دیجیتالی تحمیل نماید. این نهادهای نظارتی همچنین نمی‌‌توانند بیت کوین را از ارزش ساقط کرده و یا از کاربران بیت کوینی پولی دریافت کنند. حتی اگر شبکه Bitcoin مدتی قطع شود نیز می توان از کیف پول آن استفاده کرد، چراکه به صورت آفلاین نیز می توانید از بیت کوین‌‌های خود هزینه کنید.

کاربری ساده

ممکن است افتتاح حساب در شعبه یک بانک و با دریافت پول از آن در برخی موارد به کاری پیچیده و مشقت آفرین بدل شود؛ موضوعی که در خصوص بیت کوین به هیچ عنوان به چشم نمی‌‌‌‌خورد. کاربران می‌‌توانند ظرف چند ثانیه نسبت به افتتاح حساب آنلاین در شبکه Bitcoin اقدام نموده و نگران لیست بلند بالای سوالات امنیتی مورد نظر بانک‌‌ها و یا مبالغ دریافتی از سوی آنها به هنگام افتتاح حساب نباشند. در مجموع هیچ یک از این تشریفات عادی و مرسوم در بیت کوین جایی ندارد.

امکان پنهان کردن اطلاعات هویتی

هنگام کار با شبکه بیت کوین شما می توانید اطلاعات هویتی خود را کاملا پنهان نموده و نزد خود محفوظ بدارید. حتی می‌‌توانید انتخاب کنید که آیا مایل به کار با بیت کوین با استفاده از یک آدرس هستید و یا آدرس‌‌های متعدد. این موضوع به شما کمک می کند تا از حالت عادی هم ناشناخته تر مانده و با استفاده از چند آدرس هیچگاه اطلاعات هویتی خود را فاش نسازید. به علاوه، قرار نیست حساب‌‌های بیت کوینی شما به اطلاعات هویتی خود متصل شده و کسی هم نمی‌‌تواند شما را مجبور به انجام این کار کند.

وجود شفافیت مالی بالا در سیستم بیت کوین

درحالیکه شما می‌توانید هویت خود را در بیت کوین پنهان نمایید، باید بدانید که بیت کوین تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‌‌ها را در شبکه خود ذخیره می‌‌کند. این اطلاعات در شبکه‌‌ای به نام بلاک چین ذخیره شده و هنگامی که شما از یک آدرس بیت کوینی استفاده نمایید، هر شخص دیگری جز شما نیز قادر به مشاهده این اطلاعات خواهد بود. اما اطلاعات هویتی شما همچنان حفاظت شده باقی خواهد ماند. اما نشان داده شدن این اطلاعات به کاربری مانند شما این امکان را فراهم می نماید که هیچ حرکت یا اطلاعات مشکوکی از نظرتان پنهان نماند.

امکان تبادل مالی سریع

یکی از دلایل علاقمندی مردم به کار با بیت کوین سرعت استفاده و مشاهده مبادلات مربوط به آن است. ممکن است برخی اوقات یک بانک برای انجام یک نقل و انتقال مالی چند روز وقت شما را هدر دهد تا فرآیند اداری انجام تراکنش مالی انجام شود. اما در بیت کوین این نقل و انتقال مالی به سرعت انجام می‌‌شود. شما می‌‌توانید وجه مورد نظر خود را از هرجای جهان انتقال داده و انجام این تراکنش تنها چند دقیقه به طول خواهد انجامید. این امر منجر به تسریع در انجام پرداخت ها شده و به فروشنده کمک می کند تا اطلاعات دقیق و سریع از فرآیند انجام معامله مالی را در اختیار داشته باشد.

ارزش یک بیت کوین چقدر است؟

معمولا زمانی که شما یک تراکنش بیت کوینی انجام می دهید، بخشی از مبلغ آن تراکنش به عنوان درآمد حاصل ازمعامله به شما بازگردانده خواهد شد. شما به سادگی می‌‌توانید بیت کوین‌‌های خود را تقسیم کرده و به معاملات خود در شبکه بیت کوین بپردازید. در قیاس با دیگر انواع ارزها، می‌‌توانید به این نتیجه برسید که هر بیت کوین نیز مانند دیگر ارزها دارای ارزش مشخصی است. اما این ارزش با توجه به ارز فیزیکی که می خواهیم بیت کوین را در برابر آن بسنجیم متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، هر بیت کوین تقریبا معادل ۱۱۳۴٫۸۴ یورو و ۱۱۹۲٫۸۳ دلار می‌‌باشد.

اکنون، می‌‌توانیم متوجه شویم که مثلا برای کسب ۲۱ میلیون Bitcoin چه میزان باید هزینه کرد و اینکه به دست آوردن این مقدار بیت کوین چقدر به طول خواهد انجامید. ازآنجاکه هر روز عده بیشتری از مردم در حال پیوستن به شبکه بیت کوین هستند، می‌‌توانیم متوجه این حقیقت شویم که ارزش بیت کوین‌‌ها هر روز در قیاس با قبل در حال افزایش است.

همانطور که گفته شد قیمت روز بیت کوین بر اساس واحدهای ارزی متداول فیزیکی متغییر خواهد بود. اما این ارزش مانند ارزهای دیگر هر لحظه تغییر نمی کند. همواره پیش از انجام معاملات بیت کوینی خود آگاهی لازم را از قیمت روز بیت کوین خود کسب نموده تا ارزیابی بهتری از معامله خود داشته باشید.

البته شما به این نتیجه خواهید رسید که Bitcoin یک ارز ارزشمند بوده که برای انجام مبادلات مالی آنلاین و خرید برخی از محصولاتی که با استفاده از ارزهای دیجیتال نیز به فروش می رسند چقدر به شما کمک خواهد کرد. این ارز دیجیتال توسط هیچ دولت یا نهاد نظارتی مرکزی کنترل نمی‌‌شود. حتی شما می‌‌توانید برای انجام ساده تر خریدهای خود، بیت کوین در دستتان را مانند پول عادی خرد کرده و البته برای خرد کردن آن جای نگرانی نیست. چراکه که خرد کردن و مبادله بیت کوین مانند ارزهای معمولی نبوده و هیچ هزینه ای برای شما در بر نخواهد داشت.

 

برگرفته از کتاب «بیت کوین، راهنمای جامع از مبتدی تا کارشناس»

نوشته: ریچارد هاین